Department of Mathematics

Advertisement
Advertisement
Frequently Asked Questions

Başvuru Aşamasında

1. Exchange - Erasmus farkı nedir?

Exchange programı Avrupa Birliği dışındaki üniversiteleri kapsamaktadır. Bu üniversitelere gitmeye hak kazanmanız durumunda hibe almanız mümkün değildir.

2. Başvurduğum okulları nasıl seçmeliyim?

Başvururken birkaç kriter önemli rol oynar. Bunlar arasında okulun dünyadaki sıralaması, okulun bulunduğu ülkenin konumu ve ekonomik durumu sayılabilir. Gitmek istediğiniz okulun başarı sıralaması Boğaziçi Üniversitesininkinden düşük olsa bile başka kültürleri tanımak ve farklı bir ülke ve akademik çevrede 5-6 ay boyunca bulunmak ilginç bir deneyim olabilir.

3. İlk defa ne zaman ve son defa ne zaman başvurabilirim?

Dördüncü dönemin sonunda ilk kez ve altıncı dönemin sonunda son kez başvurabilirsiniz. Hazırlık okuduğunuz yıl bu dönemlere sayılmaz.

4. Kasım ayındayız ve Erasmus başvuruları açıldı. Bu başvurular hangi dönem için?

Başvurular her yılın Kasım ayı açılır. Diyelim ki 2020 Kasımında başvurursanız, bu başvuru ya 2021 Güz ya da 2022 Bahar dönemi içindir.

5. ... ülkesi için dil yeterliliğini sağlamak üzere bir dil kursuna kaydoldum. İlk Erasmus başvurusu sırasında, kursa kaydolduğumu ve ne kadar sürede hangi seviyeye geleceğimi gösteren bir belge yeterli olur mu?

Yeterli olmaz. Başvururken o dilin istenen yeterliliğini halihazırda sağlamış olmanız gerekir.

6. Erasmus ofisi nerede?

Güney kampüste, Orta Kantin'den bir kat üsttedir. Doge Hall'daki kapalı voleybol salonunun seyirci girişinin karşısındaki kapıdan girilir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Erasmus Ofisi sitesine bu http://intl.boun.edu.tr adresten ulaşabilirsiniz.

Erasmus Programı için Kabul Edildikten Sonra

1.Gideceğim üniversiteyle ilgili bilgileri nereden bulabilirim?

Gideceğiniz üniversitenin web sitesi üzerinden “incoming students” kısmı vardır. Buradan bilgi edinebilirsiniz.

2. Erasmus hakkımı iptal edersem ne olur?

Erasmusa katılmaya hak kazandığınızda size bir onay belgesi gönderilir. Bu belge hibesiz onay belgesinden farklıdır. Bu belgeyi imzalamadığınız taktirde Erasmus hakkınızı kaybedersiniz fakat gelecek dönemde tekrar başvurabilirsiniz. Eğer bu belgeyi imzaladıktan sonra Erasmus hakkınızdan vazgeçmek isterseniz Erasmus ofisine geçerli bir sebep sunmanız beklenmektedir. Okul tarafından kabul gören bir sebebiniz varsa tekrar başvuru hakkı tanınmaktadır. Aksi durumlarda tekrar başvuru mümkün değildir.

3. Hibe için başvuru yapmam gerekir mi?

Hayır, hibe için başvuru yapmanız gerekmez. Erasmus boun sitesi üzerinden hibeler Temmuz, Ağustos aylarında açıklanmaktadır.

4. Hibesiz gitmeyi onaylarsam ne olur?

İlk hibe duyurusunda hibe çıkmazsa hibesiz onay formu gönderilmektedir. Eğer bu formu onaylarsanız yedek liste üzerinden hibe sırası bekleyebilirsiniz. Yedeklere hibe çıkacağı kesin değildir. Bu yüzden geçerli bir neden olmaksızın hakkınızı iptal ederseniz tekrar başvuruda bulunamazsınız.

Learning Agreement (LA) belgeniz geldiğinde

1. Ders seçimi nasıl yapılır?

Ders seçimi gideceğiniz okulun kriterlerine göre değişmektedir. Gideceğiniz okulun istekleri doğrultusunda derslerinizi seçersiniz. Ders seçimi sırasında akademik danışmanınıza danışmanız faydalı olacaktır.

2. LA belgemi doldurdum kime imzalatmam gerekiyor?

Belgenizi doldurduktan sonra gideceğiniz üniversiteniz danışmanı ve Uluslararası Ofisteki Boun Erasmus koordinatörüne imzalatmanız gerekmektedir.

3. Kaç ders ya da kredi almalıyım?

LA belgesinde hem dersleri ilk kez alırken hem de ders ekle/sil sırasında alacağınız ders yükü 30 ECTS (VEYA 7 ders) altına düşmemelidir.

4. Almak istediğim derslerin Boğaziçi Üniversitesinde karşılığı yok. Alabilir miyim?

Dersin içeriğine bağlı olarak bu dersleri alabilirsiniz. Dersin içeriğini danışmanınızla tartışabilir buna göre karar verebilirsiniz. Örneğin; karşı tarafta açılan bir sosyal bilim dersinin (ya da bir matematik dersinin) Boğaziçi Üniversitesinde karşılığı olmasa bile bu dersi HSS (ya da Math seçmelisi) olarak alabilirsiniz.

5. Zorunlu derslerimi alabilir miyim?

Hayır, aldığınız zorunlu dersler Boğaziçi Üniversitesi tarafından kabul görmeyecektir.

6. Alacağım derslerin ECTS'si kaç olmalıdır?

Bir dersin tek bir ders sayılabilmesi için ECTS'si en az 5 olmalıdır. Eğer almak istediğiniz iki ya da daha fazla dersin ECTS toplamı en az 9 ise bu dersler birlikte düşünülerek BÜ'de 2 ders olarak sayılabilir. Bunun için özellikle Erasmus dönüşü formları doldururken bu derslerin formda "gruplanıp" onaya öyle sunulması gerekiyor. (Erasmus dönüşü bir işlemdir.) Bu konuda danışmanınızla sıkı iletişimde olmanız gerekir.

7. Seçtiğim matematik seçmelisinin BÜ'de karşılığı yok. Ne yapmalı?

Seçmeli bir math dersinin bizde tam karşılığı varsa forma bunu yazmak gerekir. Yoksa math seçmeli yazmak yeterli.

8. Almak istediğim ders bizde daha önce aldığım bir derse çok benziyor. Yine de alabilir miyim?

Ne kadar örtüştüğüne bağlı. Genelde cevap "hayır". Buna karar verecek olan danışmanınız ve bölüm Erasmus danışmanı.

9. Hangi dersin ne sayılacağına kim karar verir?

Hangi dersin ne sayıldığı (math, science, sınırsız, HSS) akademik bir karar. Bu önce akademik danışmanınızın, sonra bölüm Erasmus danışmanınızın kararı.

10. Vize işlemleri için kime danışabilirim?

Okul içerisinde bu şekilde hizmet alabileceğiniz bir birim bulunmamakta. Özel şirketler ve konsolosluklardan bilgi alabilirsiniz.

11. Erasmus boyunca konaklama nasıl oluyor?

Gideceğiniz üniversite size yurt sağlayabilir fakat bu üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Erasmus'tan Döndükten Sonra

1. Erasmus'ta bir dersten E notu aldım. Nasıl saydırabilirim?

Saydıramazsınız.