Department of Mathematics

Advertisement
Advertisement
Transfers
Matematik bölümüne yatay geçiş ile ilgili temel bilgileri aşağıdaki soru-cevap kısmında bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen Betül Tanbay (tanbay@boun.edu.tr) ya da Müge Taşkın (muge.taskin@boun.edu.tr) ile iletişime geçin. Kayit işlerinden bilgi almak için 212 359 68 99'dan Gülben hanım ya da İbrahim beyle konuşabilirsiniz.

1) Yılın hangi zamanı yatay geçiş yapabilirim?

Üniversite içi yatay geçiş Ocak ve Ağustos'ta olmak üzere iki kez yapılmaktadır. Başvurular Ocak ayının başında ve Temmuz ayının sonunda yapılmaktadır. Kesin tarihler kayıt işleri tarafından www.boun.edu.tr sayfasında duyurular başlığı altında duyurulur. Kayıt işlerinden Gulben Hanım veya İbrahim beyden(90 (212) 359 68 99) bu konuda bilgi alabilirsiniz. Üniversite dışından yatay geçiş ise sadece Ağustos'ta yapılmaktadır.

2) Gerekli belgeler nedir? Başvuru nasıl yapabilirim?

Başvuru sürecinin tamamen kayıt işleri tarafından yürütülmektedir. Her türlü bilgiyi kayıt işlerinden alabilirsiniz.

3) Minimum başvuru kriterleri nelerdir?

İç yatay geçiş için en az 2.50 not ortalaması, Math 101 ya da Math 131 derslerinden birini almış olmak, Math 102 yada Math 132 derslerinden birini almış olmak, Math 105, 106, 201, 202 dersleri dışında en az bir tane Math kodlu ders almış olmak, alınmış olan tüm Math kodlu derslerin ortalamasının en az 2.75 olması koşullarının sağlanmasını istiyoruz. Dış yatay geçiş için en az 2.75 not ortalaması koşulunun sağlanmasını istiyoruz.

4) Başvurumu yaptıktan sonra süreç nasıl işliyor?

Başvurusu kabul edilen adayları sınava alıyoruz. Sinav tarihi kayıt işleri tarafından duyurulmaktadır. Sınavdan sonra, bölümün yaptığı değerlendirmeye göre başarılı bulunan adaylar yataygeçiş yapmaya hak kazanıyor.

5) Yatay geçiş sınavında hangi derslerden sorumluyum?

Sınava girdiğiniz ana kadar aldığınız tüm matematik derslerinden sorumlusunuz.

6) Değerlendirme sırasında öncelikli olarak neye bakıyorsunuz?

Matematik derslerinde aldığınız notlar ve yatay geçiş sınavındaki notunuz önemli. Bunun dışında matematik bölümünden (en azından) bir bölüm dersi(Math111, Math162, Math222) almanızı kuvvetle tavsiye ediyoruz. Bölüm derslerinde göstereceğiniz iyi performans kabul alma şansınızı arttıracaktır.

7) Kaçıncı dönemimde yatay geçiş yapabilirim?

İkinci döneminizi bitirdikten sonra yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

8) Kontenjan var mı? Kaç kişi alıyorsunuz?

2. sınıfa yatay geçiş için 3 kişilik, 3. sınıfa yatay geçiş için 2 kişilik kontenjanımız var. Dış transferde kontenjanlar YÖK tarafından belirlenmektedir. Bu seneki kontenjanların ne olduğunu veya ne zaman açıklanacağını kayıt işlerinden öğrenebilirsiniz(212 359 68 99).

9) Üniversite içi yatay geçişte Math101 ve Math102 dersleri hangi dersler yerine sayılıyor?

Sırasıyla Math131 ve Math132 dersleri yerine sayılıyorlar.

10) Transfer edebileceğim derslerde bir kısıtlama var mı?

Notu DC ve aşağısı olan dersleri transfer edemiyorsunuz. Sadece Matematik bölümü lisans programında zorunlu olan veya seçmeli olarak alınabilen dersleri transfer edebilirsiniz.