some_text

Hoşgeldiniz


2018 Bölüm Raporu

Bölümümüzün tanıtım videosu

Bölümümüzün tanıtım sunumu

Üniversitemizin tanıtım sunumu

Matematik eğitimi hangi konuda çalışacak olursa olsun insanın düşünme becerisini geliştirir. Her alanda gerekli olduğundan ve temel bir formasyon verdiğinden kesin tercihini “Matematik” olarak yapmış öğrencilerin dışında, yakın dallar arasında kararsız olanların da bu bölümü seçmeleri mantıklı olacaktır.

Fiziksel bilimlerdeki geleneksel uygulama alanlarının yanında, biyoloji ve sosyal bilimler gibi yeni bilgi alanlarında da kullanımı sürekli artan matematik, hızla gelişmekte ve genişlemektedir. Özellikle bilgisayar teknolojisinde son birkaç yılda meydana gelen büyük gelişmeler yeni matematiksel disiplinlerin doğmasına yol açmıştır. Matematik Bölümü, bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, öğrencilerine, matematik veya doğa bilimleri, sosyal bilimler, mühendisliğin ilgili alanlarında yüksek lisans çalışmasına hazırlayacak şekilde tasarlanmış bir lisans programı sunmaktadır. Lisans programı eğitim, araştırma, veya matematiğin önemli olduğu bilim, teknoloji, iş veya devletin ilgili alanlarında kariyer yapmak isteyen öğrencilere iyi bir temel sağlamaktadır.

Bölümün tam zamanlı öğretim üyelerinin çoğunluğu doktoralarını ABD, Avrupa, Kanada ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden almışlardır. Tüm dersler bu kadro tarafından titizlikle verilmekte ve araştırmanın yanı sıra, üniversite geleneğine uygun olarak öğretim üyesi-öğrenci ilişkisine önem verilmektedir. Matematik Bölümü, öğretim üyelerinin öğrencileri bire bir tanıyabileceği kadar küçük bir bölümdür.

Uluslararası ilişkileri kuvvetli olan kadrosu sayesinde, öğrencilerine değişim programları ve lisansüstü programlar ile ilgili en kaliteli imkânları sunmaktadır. Fransa’nın en önemli üniversitelerinden Ecole Polytechnique’e, ABD’nin Princeton, MIT, Berkeley, Stanford, Caltech, NYU gibi en iyi üniversitelerine lisans ve lisansüstü öğrenci yollamaktadır.

Mezunlarımız, ekonomi, bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği, felsefe gibi alanlarda lisansüstü programlara devam edebilir veya ekonomiden bilgisayara, iklim biliminden istatistiğe, sigortacılıktan bankacılığa dek pek çok iş olanağını değerlendirebilirler. Bu esneklik son yıllarda bölümümüze olan ilgiyi arttırmıştır.

Yurt dışında doktoraya giden mezunlarımızın ve öğrencilerimizin değişim programları ile gidebilecekleri üniversitelerin listelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Mezunlarımız ve gittikleri doktora programları

Öğrencilerimizin değişim programlarıyla gidebilecekleri üniversiteler

Matematik öğrencileri Fizik, Felsefe, Ekonomi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri ile çift anadal programlarına dahil olabilirler.