Yatay Geçiş

 

Matematik bölümüne yatay geçiş ile ilgili temel bilgileri aşağıdaki soru-cevap kısmında bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen Serdar Altok(  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )'la iletişime geçin. Kayit işlerinden bilgi almak için 212 359 68 99'dan Gülben hanım ya da İbrahim beyle konuşabilirsiniz.

1) Yılın hangi zamanı yatay geçiş yapabilirim?

Üniversite içi yatay geçiş Ocak ve Ağustos'ta olmak üzere iki kez yapılmaktadır. Başvurular Ocak ayının başında ve Temmuz ayının sonunda yapılmaktadır. Kesin tarihler kayıt işleri tarafından www.boun.edu.tr sayfasında duyurular başlığı altında duyurulur. Kayıt işlerinden Gulben Hanım veya İbrahim beyden(90 (212) 359 68 99) bu konuda bilgi alabilirsiniz. Üniversite dışından yatay geçiş ise sadece Ağustos'ta yapılmaktadır.

2) Gerekli belgeler nedir? Başvuru nasıl yapabilirim?

Başvuru sürecinin tamamen kayıt işleri tarafından yürütülmektedir. Her türlü bilgiyi kayıt işlerinden alabilirsiniz.

3) Minimum başvuru kriterleri nelerdir?

İç yatay geçiş için 2.60 not ortalaması, okuduğunuz dönem başına en az 11 kredilik transfer edilebilecek ders. Dış yatay geçiş için 2.75 not ortalaması ve okuduğunuz dönem başına en az 11 kredi transfer edilebilecek ders.

4) Başvurumu yaptıktan sonra süreç nasıl işliyor?

Başvurusu kabul edilen adayları sınava alıyoruz. Sinav tarihi kayıt işleri tarafından duyurulmaktadır. Sınavdan sonra, bölümün yaptığı değerlendirmeye göre başarılı bulunan adaylar yataygeçiş yapmaya hak kazanıyor.

5) Yatay geçiş sınavında hangi derslerden sorumluyum?

Sınava girdiğiniz ana kadar aldığınız tüm matematik derslerinden sorumlusunuz.

6) Değerlendirme sırasında öncelikli olarak neye bakıyorsunuz?

Matematik derslerinde aldığınız notlar ve yatay geçiş sınavındaki notunuz önemli. Bunun dışında matematik bölümünden (en azından) bir bölüm dersi(Math111, Math162, Math224) almanızıkuvvetle tavsiye ediyoruz. Bölüm derslerinde göstereceğiniz iyi performans kabul alma şansınızı arttıracaktır.

7) Kaçıncı dönemimde yatay geçiş yapabilirim?

İkinci döneminizi bitirdikten sonra yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

8) Kontenjan var mı? Kaç kişi alıyorsunuz?

2. sınıfa yatay geçiş için 3 kişilik, 3. sınıfa yatay geçiş için 2 kişilik kontenjanımız var. Dış transferde kontenjanlar YÖK tarafından belirlenmektedir. Bu seneki kontenjanların ne olduğunu veya ne zaman açıklanacağını kayıt işlerinden öğrenebilirsiniz(212 359 68 99).

9) Üniversite içi yatay geçişte Math101 ve Math102 dersleri hangi dersler yerine sayılıyor?

Sırasıyla Math132, ve Math231 dersleri yerine sayılıyorlar. Geçiş yaptıktan sonra Math131 almanız gerekiyor.

10) Transfer edebileceğim derslerde bir kısıtlama var mı?

Notu DC ve aşağısı olan dersleri transfer edemiyorsunuz. Sadece Matematik bölümü lisans programında zorunlu olan veya seçmeli olarak alınabilen dersleri transfer edebilirsiniz.

 

Ana Sayfa Lisans Yatay Geçiş